Popularne posty

Szukaj na blogu

środa, 25 października 2017

Kot syjamski - orientalny arystkokrata prosto z Dalekiego Wschodu

Syjamy są prawdopodobnie jedną z najstarszych ras kotów. Swoją elegancją i wdziękiem potrafią  zdobyć serce niejednego kociarza. Wywodzą się z Tajlandii (dawnego Syjamu - stąd ich nazwa), gdzie niegdyś były uznawane za święte i otaczane czcią. Azjatyccy królowie chętnie widzieli w nich swoich towarzyszy. Obecnie cieszą się niesłabnącą popularnością wśród miłośników kotów, zwłaszcza w Europie.


Historia
Pierwsze wzmianki o syjamach pochodzą z XIV wieku. Jak głoszą ówczesne manuskrypty, kot syjamski jest potomkiem azjatyckiego dzikiego kota. W XIX wieku pewien brytyjski dyplomata miał otrzymać w prezencie od króla Syjamu parę kociąt syjamskich. Jego rodacy byli nimi zachwyceni. Wkrótce potem rasa została rozpowszechniona w całej Europie i w Stanach Zjednoczonych. Dzisiejszy kot syjamski różni się nieco od swoich przodków, choć zachował swoje charakterystyczne ubarwienie oraz ujmującą powierzchowność. 

Wygląd zewnętrzny


Wysmukły, elegancki, sprężysty - te cechy przychodzą jako pierwsze na myśl, gdy próbujemy opisać wygląd zewnętrzny kota syjamskiego. Do tego należy dodać jeszcze hipnotyzujące spojrzenie niebieskich, lekko skośnych oczu oraz trójkątny łepek z szeroko rozstawionymi, dużymi uszami podobnymi do uszu nietoperza. Ma krótką sierść, która dobrze przylega do smukłego ciała atlety. Kot syjamski wyróżnia się także charakterystycznym umaszczeniem - jego kończyny, pyszczek i ogon pozostają ciemne, reszta futra utrzymuje się w tonacji jasno- kremowej. Czasem w obrębie rasy spotyka się osobniki szylkretowe (czarno-rude),  czekoladowe, błękitne, pręgowane lub rdzawo- kremowe.  Kocięta syjamskie rodzą się białe i ciemnieją z wiekiem. Zmutowany enzym odpowiadający za produkcję ciemnego barwnika reaguje na zmiany temperatury - im chłodniejsze partie ciała, tym jest go więcej.  Z tego powodu syjamy przebywające przez dłuższy czas w ciepłych pomieszczeniach wyraźnie jaśnieją, natomiast w zimnych miejscach ich sierść może znacznie ściemnieć. Za charakterystyczne umaszczenie oraz niebieskie oczy odpowiada tzw. gen himalajski.  Nazwa ta została zaczerpnięta od rasy królików himalajskich, które również mają ciemniejsze znaczenia w niektórych częściach ciała. Podobne cechy przejawiają niektóre gatunki szczurów, świnek morskich oraz krów.

Charakter
Syjamy mają wyjątkowo złożoną osobowość. Przedstawiciele tej rasy odznaczają się zmiennością nastrojów, potrafią być nieprzewidywalne i pomysłowe. Wyróżnia je także błyskotliwa inteligencja oraz gadulstwo. Tak, tak Syjamy nie należą do cichych stworzeń, a swoje potrzeby zwykły oznajmiać donośnym miauczeniem. Są niezwykle aktywne, lubią się bawić i wciąż szukają urozmaiconych form rozrywki   Przede wszystkim jednak potrzebują uwagi i bliskiego kontaktu z ukochanym człowiekiem. Bardzo przywiązują się do swojego opiekuna, Słyną również z niezależności. Potrafią być kapryśne i niecierpliwe. Podobno nigdy nie zapominają wyrządzonych im krzywd, za to jak żadne inne potrafią odpłacić uczuciem za uczucie.

Mówi się, że kto raz miał okazję poznać syjama, ten już na zawsze pozostanie pod jego urokiem. Swego czasu koty syjamskie należały do najpopularniejszych arystokratycznych mruczków w gospodarstwach domowych. Przy ich udziale powstało wiele nowych ras kotów - między innymi długowłose koty balijskie, orientalne lub seszelskie. 

@mrruuuuu...

5 komentarzy:

 1. Jeśli masz problem z alergią na kota, sprawdź szczegóły.

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajny wpis 😀 Snerfunia jak zwykle śliczna 😍😍😍

  OdpowiedzUsuń
 3. Koty syjamskie są piękne, mają cudowne oczka oraz uszy!Są one jedyne w swoim rodzaju.Od razu pokochałam te koty jak tylko je zobaczyłam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Super wpis. Ciekawe i przydatne informacje szczególnie dla osób zainteresowanych tą rasą kotów.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...