Popularne posty

Szukaj na blogu

wtorek, 16 sierpnia 2011

O kocimiętce słów pare...

Kocimiętka- (napeta cataria) 
Czym jest? Roślina całoroczna, z rodziny jasnotowatych (wargowych), występująca w klimacie umiarkowanym. Istnieje wiele różnych odmian kocimiętki, ok. 150 gatunków roślin zielnych. Jej liście są  ząbkowane lub karbowane, a kwiaty zebrane okółkowo w długie szczytowe wiechy. W Polsce najczęściej spotyka się kocimiętkę właściwą, szaro owłosioną bylinę o sercowato-trójkątnie-jajowatych liściach i białawych lub różowawych kwiatach, która rośnie na przydrożach, przy płotach, w zaroślach, prawdopodobnie jako zdziczała z upraw. 

W XVII i XVIII wieku uważano nawet, że roślina ta ma wiele właściwości leczniczych i przepisywano ją na różne dolegliwości. Czynnym składnikiem kocimiętki jest terpen (węglowodór cykliczny, szeroko rozpowszechniony w przyrodzie jako składnik olejów roślinnych). Związek ten, co ważne, jest nietrujący i nie uzależnia (pomijając fakt, że zdarzają się przypadki kotów, które potrafią nasiusiać właścicielowi do buta, gdy ten odmówi podania kocimiętki
;-)). Wpływ kocimiętki na koty Nie wszystkie koty reagują na kocimiętkę, ale te, na które roślina oddziałuje, wpadają  prawie w trans liżąc, gryząc i ocierając się o nią :-]. Miauczą przy tym i mruczą, a także tarzają się i podskakują pod wpływem jej zapachuEfekt oszołomienia trwa około sześciu minut, a najsilniejsze jest pobudzenie w pierwszym momencie. Co ciekawe, koty w wieku reprodukcyjnym,  najczęściej powyżej 6 miesiąca życia, są bardziej podatne na działanie kocimiętki. Wrażliwość na opisywaną roślinę zależy od obecności specyficznego genu. Około 20% kotów domowych, które go nie posiadają, nie wykazuje żadnej reakcji na ziele. 
Jak ją zdobyć? Najskuteczniejszym sposobem podania kotu kocimiętki jest dostarczenie świeżo naciętej rośliny. Jeżeli masz takową możliwość, zerwij liście i rozetrzyj je między palcami, aby wydobyć olejki eteryczne. Można też kupić nasiona tej rośliny i hodować ją w ogrodzie lub w donicy. W sklepach zoologicznych dostępne są również kocie zabawki wypchane kocimiętką, ale nie są już tak skuteczne, ponieważ wysuszona roślina szybko traci zapach. Aerozol o zapachu kocimiętki jest za to bardzo skuteczny (warto jednak kupić wtedy ten droższy aerozol o wyższej jakości, aby uzyskać lepszy efekt). Podobne właściwości jak kocimiętka przejawia również waleriana:-).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...