Popularne posty

Szukaj na blogu

czwartek, 5 stycznia 2012

Opieka nad kocim seniorem

Obecnie koty domowe (podobnie jak właściciele tychże kotów ) żyją znacznie dłużej niż ich przodkowie. Średnia długość życia przeciętnego kanapowego mruczka wynosi 16 lat, a coraz więcej osobników dożywa co najmniej 20 lat. Nic zatem dziwnego, że geriatria również stała się jedną ze specjalności lekarzy weterynarii. Starzejący się kot potrzebuje szczególnej opieki i troski ze strony swojego właściciela. Dla niektórych taki zwierzak może się wydawać już "mało atrakcyjny", za to bardziej wymagający.  Koci senior porusza się wolniej, większość czasu przesypia, najchętniej w zacisznym miejscu.
Zmianom w zachowaniu zwierzęcia towarzyszy często utrata apetytu, która jednak nie zawsze musi wiązać się z podeszłym wiekiem i może być także objawem choroby (np. nadczynności tarczycy lub niewydolności nerek).  W przypadku gdy trudno jednoznacznie określić, co się dzieje z naszym pupilem, trzeba jak najszybciej skontaktować się z weterynarzem. Pamiętajmy, że starsze koty ze względu na znacznie zwiększone ryzyko wystąpienia różnych schorzeń, powinny być co najmniej dwa razy w roku profilaktycznie badane przez lekarza weterynarii. Badania kontrolne pozwalają na wczesne wykrycie choroby, a w efekcie na jak najdłuższe życie zwierzęcia. 


Choroby związane z podeszłym wiekiem 
Do najczęstszych schorzeń jakie występują u kociego seniora należą: 
-reumatyzm 
-nieuleczalna choroba nerek 
-głuchota 
-ślepota 
-nadczynność tarczycy 
-gruźlica 
-problemy z dziąsłami 
Dokładnie tak samo jak w przypadku ludzi, proces starzenia u kotów przebiega bardzo indywidualnie i zależy m.in. od ogólnego stanu zdrowia i kondycji zwierzęcia, przebytych wcześniej chorób, warunków życia,  czynników genetycznych itd. Należy wspomnieć, że wysterylizowane osobniki żyją średnio o kilka lat dłużej.  


Opieka nad starzejącym kotem 
Jako właściciele zwierząt ponosimy za nie pełną odpowiedzialność do końca ich dni. Powinniśmy zadbać, aby nasz czworonożny przyjaciel jak najdłużej cieszył się dobrym zdrowiem i sprawnością. Opiekując się starzejącym  kotem, warto stosować się do następujących wskazówek: 
- jak już zostało wcześniej wspomniane, zależy pamiętać o regularnych(co pół roku) wizytach u weterynarza 
- starszym kotom bardziej służą posiłki w małych porcjach, podawane kilka razy dziennie 
- należy regularnie obcinać kotu pazury, bowiem w sędziwym wieku nie jest już w stanie szybko ich chować, co znacznie utrudnia mu poruszanie się 
-dobrze jest stworzyć zwierzęciu kilka ciepłych, spokojnych i łatwo dostępnych miejsc do wypoczynku, w których będzie spędzać większość czasu 
-kociego seniora powinno się jak najczęściej zachęcać do gier i zabaw, aby podtrzymać jego sprawność umysłową i ruchową 
-kota należy regularnie wyczesywać (najlepiej miękką szczotką), zwracając przy tym szczególną uwagę na nasadę kręgosłupa i inne okolice, do których ma on ograniczony dostęp. Wraz z wiekiem zwierzak traci bowiem naturalną giętkość i nie jest w stanie należycie pielęgnować swojego furta, jak robił to do tej pory. 
- pamiętajmy o przestrzeganiu stałego rozkładu dnia i nie narażajmy starszego kota na niepotrzebne sytuacje stresowe (tj. podróż, zmiana zamieszkania czy nowe zwierzęta w domu). 
- w przypadku kotów w bardzo zaawansowanym wieku, których możliwości ruchowe są już znacznie ograniczone, ważne jest zapewnienie im łatwego dostępu do legowiska, jedzenia i kuwety, które powinny znajdować się blisko siebie 
-kot, który w podeszłym wieku stracił wzrok, mimo wszystko nadal może sobie radzić i cieszyć życiem, a ślepota nie oznacza wcale, że jego dni dobiegły końca. Nie należy zaprzestawać zabaw z takim kotem, jest on w stanie gonić zabawki, posługując się jeszcze innymi zmysłami aniżeli wzrok. Bardzo ważnym narządem służącym orientacji w terenie, są chociażby kocie wibrysy.  Nowe elementy wyposażenia domu powinny być wprowadzane stopniowo, tak aby niewidomy kot mógł się z nimi zapoznać i oswoić. 


Pamiętajmy także, że zwierzę w tym okresie życia potrzebuje jeszcze więcej niż dotychczas bliskości, miłości oraz zapewnienia, że wszystko jest w porządku. Podziękujemy w ten sposób naszemu czworonożnemu przyjacielowi za wszystkie lata, w których nam towarzyszył, obdarzając nas ufnością, bezinteresowną miłością i przywiązaniem.


@mrruuuuu...
    

1 komentarz:

  1. Min 2x u weta? Wg artykułu? Przecież samo szczepienie na zakaźne robimy co 3m-ce!

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...