Trzeba wiedzieć przy tym, iż jest to zwierze niezwykle pamiętliwe i jednocześnie uparte w swych dążeniach. W jaki więc sposób wychować własnego kota? Po partnersku, z miłością lecz również ze stanowczością. A oto 10 zasad, które mogą się okazać pomocne w "negocjacjach" z naszym mruczącym pupilem (nawiasem mówiąc poniższe sytuacje przypominają mi poszczególne odcinki "Superniani", cóż ludzie i koty mają wiele ze sobą wspólnego):
1. Nie stawiajmy naszego kota w sytuacji bez wyjścia, dajmy mu wybór i wolną wolę jednocześnie pokazując, co bardziej mu się opłaca.
2. Bądźmy cierpliwi i konsekwentnie mówmy kotu czego mu nie wolno, najlepiej w momencie, gdy "to" właśnie robi . Nie można oczekiwać, że po wypowiedzeniu zakazu raz czy dwa kot natychmiast odstąpi od niewłaściwego zachowania.
3. Bądźmy konsekwentni! Nie zakazujmy czegoś, na co innym razem w ogóle nie zwracamy uwagi.
4. Ucząc kota zawsze używajmy tych samych słów.
5. Zabraniając czegoś kotu mówmy do niego zdecydowanym i nieco podniesionym głosem. Niech wie, że to nie zabawa i "miarka się przebrała".
6. Gdy kot np. notorycznie drapie meble i dywany dobrze jest podziałać przez zaskoczenie i od tyłu spryskać zwierzaka wodą lub skierować w jego kierunku strumień powietrza. Ważne jest aby kot nie skojarzył tej czynności z konkretną osobą, w przeciwnym razie może raz na zawsze stracić do niej zaufanie. Dlatego też w miarę możliwości dobrze jest pozostać niewidocznym.
7. W ramach kary za złe zachowanie nie odzywajmy się do niego i traktujmy obojętnie. Nie bawmy się też w tym momencie z kotem, gdyż potraktuje on wtedy łamanie zakazów jako świetny sposób zwrócenia na siebie uwagi.
8. Jednocześnie pamiętajmy aby nie używać w stosunku do swego kota kar cielesnych, co najwyżej możemy trzepnąć go gazetą.
9. Gdy pomimo naszych próśb, gróźb i zakazów kot nadal notorycznie broi, zastanówmy się dlaczego tak robi. Być może gdy np. drapie meble powinniśmy sprawić mu drapaczkę. Może też kot z jakiś powodów nie czuje się u nas zbyt dobrze (zainteresowanych odsyłam do poprzednich wpisów na ten temat).
10. Chwalmy, chwalmy, chwalmy naszego kota za każdym razem, gdy z kolei zrobi coś dobrze. Niech wie, że grzeczne zachowanie bardziej mu się opłaca! :-D
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz