Popularne posty

Szukaj na blogu

wtorek, 16 sierpnia 2011

Charakterystyka wybranych ras; koty brytyjskie


Witam, w dzisiejszym wpisie zajmę się moją ulubioną rasą kota (poza kotem europejskim, oczywiście) mianowicie fajowym, "gumisiowatym" brytyjczykiem. Koty te mają bowiem wiele zalet i wydawają się być wręcz idealnymi towarzyszami życia. Myślę, że gdybym zdecydowała się kiedyś na sprawienie towarzysza mojej Smerfetce i miałby to być kot rasowy, wybrałabym kota brytyjskiego. Z pewnością by się polubili a Smerfetka skutecznie wyleczyłaby się z tej swojej "płochliwości". Udzieliłby się jej bowiem iście angielski stoicyzm brytyjczyka. Ale po kolei... 
Koty brytyjskie zaliczamy do tzw. niebieskich krótkowłosych (chociaż występują rozmaite odmiany ubarwienia sierści). Jak sama ich nazwa sugeruje, wywodzą się z Anglii i powstały w wyniku skrzyżowania angielskich kotów domowych z perskimi. 

Wygląd zewnętrzny: 

Krępy tułów o silnie umięśnionej i szerokiej klatce piersiowej. Nogi krótkie i masywne o silnych, okrągłych łapach. Głowa okrągła o wydatnych policzkach (stąd ta "gumisiowatość") krótkim, prostym nosie i wyraźnie podkreślonym podbródku. Ogon gruby, średniej długości o zaokrąglonym końcu.
Futro: charakterystyczne dla tej rasy. Równej długości, krótkie lub średniokrótkie, a przy tym bardzo gęste, odstające, o grubym wełnistym podszerstku. W dotyku przypomina plusz lub aksamit (ach, już się rozmarzyyyyyłaaaam). 

Umaszczenie: jednolite, jasnoszare (przez hodowców określane jako niebieskie) bez pręgowania. Odcień szary sierści charakteryzuje się jednolitą pigmentacją włosów. Obecnie (prócz niebieskiego) występuje we wszystkich barwach i kombinacjach kolorystycznych charakterystycznych dla persów.

Oczy: od złotego po miedziany (taką barwę przyjmują dopiero od szóstego tygodnia życia).

Charakter i usposobienieInteligentny (niektórzy nawet uważają koty brytyjskie za jedną z najinteligentniejszych kocich ras). Koty te są w stanie przystosować się do każdej okoliczności i najtrudniejszych warunków. Nie mają zbyt wielkich wymagań. Nie wchodzą w konflikty z innymi kotami czy zwierzętami. Nie potrzebują zbyt dużo przestrzeni życiowej, a ponadto nie są nadmiernie "gadatliwi". Koty te pomimo dużych rozmiarów są łagodne, spokojne, przyjazne i towarzyskie, a także przymilne. Uważane za przyjazne wobec dzieci i łatwe do pielęgnacji. Kot brytyjski swoim usposobieniem przypomina psa, ponoć natychmiast zjawia się na zawołanie, nie jest uparty ani knąbrny. Jednym słowem same zalety! No może z wyjątkiem ceny rasowego kociaka.... Dla tych, którzy chcieliby dowiedzieć się czegoś więcej na temat kotów brytyjskich i hodowli,  zamieszczam link do bardzo ciekawej i przydatnej strony na ten temat: Hodowla kotów brytyjskichBibliografia:

1. Koty; Encyklopedia hodowcy
2.Koty; wyd. Wiedza i życie
3. Strony www hodowców kotów

1 komentarz:

  1. Mój Benek jest kotem brytyjskim i jest bardzo przyjazny, milutki i towarzyski. Chętnie bawi się z nowo poznanymi ludźmi. Normalnie same zalety :D Tylko zaczepia mi starszego kota, Pajdę, z którym by się chciał bawić, jadnek Pajda za Benkiem jakoś nie przepada :<

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...