Popularne posty

Szukaj na blogu

czwartek, 17 listopada 2011

Jaką muzykę lubi kot?

Wbrew pozorom kot to bardzo muzykalne zwierzę :). Mało tego, koci gust muzyczny wydaje się być tak samo zróżnicowany, co ludzki. Podobnie jak u nas, niektóre koty w ogóle nie interesują się muzyką, podczas gdy inne wręcz ją uwielbiają. Różnią się także między sobą co do preferowanego gatunku utworu, a nawet w zakresie częstotliwości dźwięków oraz wysokości tonów. Zdecydowana większość kotów nie toleruje jednak zbyt głośnej muzyki (pamiętajmy, że zwierzęta te słyszą około 7 razy lepiej niż ludzie!). 

Uważajmy też JAKIEJ muzyki słuchamy w obecności naszego pupila, bowiem określone dźwięki mogą wywołać u niego różne niepożądane reakcje, ze względu na swoje podobieństwo do niektórych "wyrażeń" kociego języka.  
Badania przeprowadzone w 1930 r. przez Morina i Bachrcha pokazały, że dźwięk E w czwartej oktawie sprawia, że młode koty wypróżniają się, a starsze są pobudzone seksualnie. Wyjątkowo wysokie tony, zwłaszcza te przypominające płacz młodych, mogą powodować silne zdenerwowanie u kotów, zaś dźwięki naśladujące zwierzęta podczas zalotów wywołują u nich reakcje seksualne. Koty zazwyczaj lubią słuchać muzyki bardziej spokojnej, klasycznej lub jazzu (podobno niektóre potrafią być prawdziwymi koneserami muzyki poważnej).  Jednak nierzadko zdarzają się również osobniki, które szaleją na punkcie rocka lub heavy metalu ;). Możliwe nawet, że z czasem gust muzyczny zwierzaka upodabnia się do gustu właściciela, co zaobserwowałam u mojej kotki (a trzeba wiedzieć, że należę do osób lubiących bardziej mocne brzmienie) :). 
Poniżej zamieszczam film, na którym moja kotka relaksuje się z kolei przy bardzo spokojnej muzyce :)
  


@mrruuuuu...

4 komentarze:

 1. Moja kicia również zasypia przy relaksującej muzyczce ;) myślę, że ją to wycisza i uspokaja!
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. wczoraj włączyłem nagranie córki ( jej głos ) i kot szukał jej w kolumnie

  OdpowiedzUsuń
 3. Mój kot lubi iście kocią muzę..jak mamusia;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawe dlaczego mój kot zasypia gdy fałszuję (bo nie można tego nazwać graniem) na flecie? Ja już wytrzymać nie mogę...

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...