Popularne posty

Szukaj na blogu

środa, 11 lipca 2012

Sekrety kociego mózgu

O działaniu ludzkiego mózgu nadal wiemy stosunkowo mało. O mózgu kocim wiemy jeszcze mniej, żeby nie powiedzieć "tyle co kot napłakał". To temat dotychczas niezgłębiony i równie tajemniczy co nasi futerkowi indywidualiści. Powodem jest m.in. brak odpowiednich narzędzi, które pozwalają na dokładne zbadanie mózgu kota. Niemniej jednak specjalistom udało się co nieco ustalić. A więc... Czy wiesz, że:


-mózg kota jest niezwykle plastyczny i posiada nadzwyczajną zdolność regeneracji, większą nawet od mózgu człowieka.

-koci mózg bardziej przypomina mózg ludzki niż psi. Obszary odpowiedzialne za emocje mieszczą się bowiem w tych samych miejscach zarówno u kotów, jak i u ludzi.
Z uwagi na podobieństwa w budowie do mózgu ludzkiego, koty były wykorzystywane w badaniach nad chorobami Parkinsona i Alzheimera. 

-kot również może zachorować na depresję. Znane są także przypadki kocich natręctw i fobii.

-nawet podczas głębokiego snu mózg kota jest równie aktywny jak podczas czuwania, odbiera i analizuje bodźce dochodzące z otoczenia. 

-podobnie jak u ludzi, cykl snu kota obejmuje fazy snu głębokiego i lekkiego. 70% to sen lekki, a pozostałe 30% to sen głęboki. Fazy snu są naprzemienne. Istnieją dowody na występowanie marzeń sennych w fazie snu głębokiego. Najprawdopodobniej kot śni wtedy, gdy porusza wąsami i uszami, wyciąga i kurczy pazury, a w niektórych przypadkach nawet wydaje dźwięki. 

-mózg kota składa się z miliardów wyspecjalizowanych komórek nerwowych , a szybkość przenoszenia przez nie informacji wynosi prawie 390 km/h. 

-prawdopodobnie kot myśli za pomocą wrażeń, obrazów, wspomnień zapachów i dźwięków, podobnie zresztą jak wiele ludzi cierpiących na autyzm.


-portugalski profesor, Antonio Damasio, stwierdza, że koty podobnie jak ludzie są obdarzone jaźnią autobiograficzną, którą definiuje w kategoriach wiedzy biograficznej, obejmującej przeszłość oraz przewidywaną przyszłość. Wynika z tego, że koty są na tyle świadome, aby zdawać sobie sprawę m.in. ze swojej straty,  przeszłych wspomnień, itp. 

-odkryto, że mózg koci generuje wyjątkowo dużo fal SMR (zwane też rytmem sensomotorycznym), które pojawiają się w stanach relaksacji, spokoju, obniżonego napięcia , przy zachowaniu ogólnej gotowości do działania.


@mrruuuuu...  

4 komentarze:

 1. Witam.

  Mam takie pytanie nie związane z tematem otóż mam takiego kota jak na tym zdjęciu i nie wiem czy to jest rasowy kot czy nie jeśli tak to jaka to rasa ?. Bardzo proszę o odpowiedź.
  Dodam tylko że jest bardzo "gadatliwy"

  OdpowiedzUsuń
 2. O ile mi wiadomo to nie jest kot rasowy.
  Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. -kot również może zachorować na depresję. Znane są także przypadki kocich natręctw i fobii

  Tego akurat nie wiedziałem..

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...