Popularne posty

Szukaj na blogu

poniedziałek, 12 sierpnia 2013

Kocie rasy - Szkocki Fold

Bohaterem dzisiejszej notki jest Szkocki Fold (zwany zwisłouchym). Jak nietrudno się domyśleć, pochodzi on ze Szkocji. Rasa ta powstała niejako przez przypadek, w wyniku samoistnej mutacji. Pewnego dnia 1961 roku William Ross, zajmujący się hodowlą kotów, zauważył kociaka o zdeformowanych uszach i zaczął go dalej rozmnażać. Od tej pory Szkocki Fold zaczął się cieszyć dużą popularnością w Stanach Zjednoczonych. Nowa rasa nie została jednak oficjalnie uznana przez większość organizacji hodowlanych. Przyczyną tego faktu jest wada genetyczna, za którą odpowiada gen powodujący m.in. zniekształcenie uszu i kostnienie ogona. Część osobników, które przyszły na świat w wyniku skojarzenia dwóch Foldów, cierpiało na genetyczne wady kośćca. Z tego powodu obecnie zabrania się krycia zwisłouchej kotki tym samym zwisłouchym kocurem.


Wygląd zewnętrzny
Znakiem rozpoznawczym Szkockich Foldów są pochylone do przodu uszy z jedną lub dwiema fałdami. To bardzo rzadka cecha u kotów. Młode rodzą się jeszcze z wyprostowanymi uszami, które zaczynają się zwijać dopiero po trzech tygodniach. Jednak u niektórych osobników pozostają one proste. Wówczas mamy do czynienia z odmianą scottish straight. Najbardziej znanym przedstawicielem Foldów o "normalnych" uszach jest kocur Maru, o którym pisałam już wcześniej ( Znane koty - Maru, kot ktory uwielbia pudełka ).    
Zwisłouchy występuje niemal we wszystkich odmianach barwnych. Posiada duże, okrągłe oczy, których kolor harmonizuje z umaszczeniem. Jego głowa pozostaje idealnie okrągła. Krępe ciało spoczywające na krótkich kończynach upodabnia Folda do kota brytyjskiego, z którym zresztą jest spokrewniony. Zwisłouche mają krótką sierść, choć istnieje również odmiana długowłosa, zwana "highland fold". Ogon zwierzęcia jest puszysty i gruby u nasady.


źródło: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Kimi-kun_-_Scottish_Fold.jpg


Charakter 
Zwisłouche to koty bardzo sympatyczne o przyjaznym usposobieniu, skore do zabawy i psot. Szkocki Fold bardzo przywiązuje się do rodziny, przeważnie faworyzuje jedną osobę , stając się jej najlepszym przyjacielem. Naturę zwierzęcia cechuje ujmująca słodycz i ogromna wrażliwość. Wystarczy popatrzeć na Maru ;-). 

Zdrowie i opieka Koty tej rasy są odporne na większość chorób. Nie wymagają także jakiejś specjalnej pielęgnacji. Odmiana długowłosa wymaga częstego czesania. Szkockie Foldy wydają się zatem wprost stworzone do życia w domu, gdzie będą rozpieszczane przez kochającego właściciela (lub właścicieli).

@mrruuuuu...    

4 komentarze:

 1. Super blog, trafiłam przypadkiem i na pewno zajrzę nie raz. Świetnie napisane o kotach i kocich zwyczajach!
  A szkockie uszate kotki przesłodkie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Skąd bierzesz takie fajne zdjęcia?:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jestem wlascicielka folda do roku, jestem nim zauroczona jak zreszta cala rodzina I znajomi jest przesympatyczny man na imie Bonifacy. Jest bardzo delikatny w zabawie szczegolnie z dziecmi. Nigdy nie psoci I jest najlepszym kumplem naszej suni rasy shih tzu.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...