Popularne posty

Szukaj na blogu

wtorek, 16 sierpnia 2011

Jak zastąpić małemu kociakowi mamę???

No właśnie.... W którymś wpisie wspominałam jak wielką rolę w wychowywaniu i opiece nad kociętami spełnia kocica. Co jednak, gdy z różnych powodów jej zabraknie? W takim wypadku bez ingerencji człowieka kilkudniowe (i nawet nieco starsze) kocięta nie mają żadnych szans na przetrwanie. Ten, kto podejmuje się opieki nad kocim noworodkiem nie ma łatwego zadania... Osierocone kocięta są też o wiele słabsze niż te, wychowywane przez mamę i nie zawsze udaje się je uratować. Jednak często też maluchy wychowane przez ludzkiego opiekuna wyrastają na piękne, zdrowe i zadowolone z życia koty. A oto krótki opisik o tym jak karmić kociego noworodka
W pierwszych dniach życia kocięta potrzebują regularnego karmienia mlekiem co 2 godziny, również w nocy. Karmienie noworodków to cały ceremoniał, który jednak przy nabraniu odrobiny wprawy nie wydaje się już tak trudny. Powinniśmy karmić je specjalnym mlekiem przeznaczonym dla kociąt, które możemy kupić w lecznicy weterynaryjnej lub w sklepie zoologicznym. Najlepiej podawać mleko w plastikowej butelce (takiej jak dla ludzkich dzieci). Dziurka w smoczku powinna być malutka (np. przekłuta igłą) aby kocię nie zachłysnęło się mlekiem. Pamiętajmy również o wyparzeniu wszystkich akcesoriów przed przystąpieniem do sporządzania mleka. Mleko przygotowujemy zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Należy je trochę podgrzać, mleko nie powinno nas parzyć!
Pamiętajmy, że podczas karmienia kociak nie może leżeć na plecach, jego tylne nogi powinny opierać się na podłożu, a jego główka nie może być zbyt wysoko uniesiona. W przeciwnym razie mleko może się dostać do górnych dróg oddechowych. Jeśli mleko wylewa się z pyszczka lub przez nos, znaczy, iż otwór w smoczku jest za duży i musimy natychmiast przerwać karmienie. 
Po każdym posiłku naszemu podopiecznemu powinno się odbić. Trzymajmy więc kociaka na swoim ramieniu (tak jak to się robi z ludzkimi niemowlętami) i delikatnie poklepmy go po pleckach albo oprzyjmy go plecami do swojej piersi i pomasujmy brzuszek. Brak odbicia może być przyczyną wzdęcia. Po jedzeniu musimy też malucha wymasować po brzuszku. Kocięta nie potrafią bowiem wypróżniać się samodzielnie. W normalnych warunkach zajmuje się tym kocia mama wylizując je. W sytuacji, gdy my ją zastępujemy układamy kociaka na ręczniku, najwygodniej będzie na naszych kolanach i kolistymi ruchami masujemy mu brzuszek a okolice odbytu  pocieramy leciutko wilgotnym wacikiem. Kociak powinien wtedy zrobić siusiu lub kupkę ;-p. 

2 komentarze:

 1. Bardzo pomocne. Mam jednak pytanie do mnie przyszedł kociak ok. 4 lub 6 tygodniowy co mam z nim robić? Podobno (bo osobiście tego nie widziałam) przyprowadziła go matka, ale gdy zaczęłam jej szukać nigdzie jej nie było. Maluch chyba tęskni, bo ciągle miauczy. Martwi mnie to. Co prawda mam dorosłą kotkę, ale jest wykastrowana i boję się ,że go niezaakceptuja, a poza tym chyba nie zastąpi mu mamusi. Co mam zrobić? Jeśli można proszę o odpowiedż. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam :). Najwyraźniej z jakiegoś powodu mama-kotka postanowiła podrzucić komuś kociaka i raczej jest mało prawdopodobne, aby udało się ją odnaleźć. Bywa, że nawet wykastrowane kotki (a nawet kocury) potrafią bardzo troskliwie zająć się takim maluchem, także proszę się nie martwić ;). Poza tym 4-6 tygodniowe kocięta stopniowo przechodzą już na mięsny pokarm.
   Pozdrawiam serdecznie

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...