Popularne posty

Szukaj na blogu

wtorek, 16 sierpnia 2011

Udzielanie pierwszej pomocy

Wiele mówi się o udzielaniu pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, często bowiem o uratowaniu czyjegoś życia decydują wręcz sekundy. Dlatego też warto zapoznać się z czynnościami, jakie należy wykonać w przypadku czyjegoś zasłabnięcia, ustającej akcji serca, itp. Również naszego kota. Poniżej przedstawiam krótki opis jak zachować się i jak popawnie udzielić pierwszej pomocy choremu kotu (postępowanie jest prawie podobne jak w przypadku człowieka). A więc....Masaż serca  

Aby w ogóle zdecydować jaki rodzaj pomocy jest potrzebny, należy zbadać tętno, oddech i pracę serca. W tym celu, w przypadku kota, uciśnijmy palcem jego dziąsła i sprawdźmy, czy po zwolnieniu uścisku naczynia włosowate ponownie wypełniają się krwią. Jeśli nie wyczuwamy pulsu, a dziąsła pozostają blade, oznacza to, że serce nie pracuje. Rozszerzone źrenice również potwierdzą zatrzymanie akcji serca. Masaż serca powinien być połączony ze sztucznym oddychaniem.
Uwaga, czasem trudno odróżnić zwykłe zasłabnięcie od zapaści. Zasłabnięcie jest zawsze chwilowe, a kot może odzyskać świadomość w ciągu paru minut. Jego serce nadal też bije. W tym przypadku masaż serca nie jest konieczny.
1.Połóżmy kota na boku, tylną część ciała dobrze jest umieścić wyżej niż przednią (jak u człowieka). Chwyćmy klatkę piersiową kota między kciuk a palec wskazujący, tuż za jego łokciami. Drugą ręku ujmijmy go z góry za łopatki. 2.Energicznie uciskajmy klatkę piersiową kciukiem i palcem wskazującym. Jeśli tylko żebra nie są złamane z pewnością nie zrobimy tym kotu krzywdy.
3. Klatkę piersiową uciskajmy z częstotliwością 100-120 razy na minutę. Ruchy powinny być szybkie i zdecydowane.
4.Masaż serca i sztuczne oddychanie powinny być wykonywane naprzemiennie: masaż-15 sekund, sztuczne oddychanie usta-nos-10 sekund. 
5.Podczas reanimacji kontrolujmy puls, gdy się pojawi zakończmy reanimację i tylko kontynuujmy sztuczne oddychanie do momentu, gdy kot zacznie samodzielnie oddychać.
6.Po ustabilizowaniu stanu kota, jak najszybciej zawieźmy go do lekarza weterynarii. 


Sztuczne oddychanie 
Mózgowi, który przez kilka minut jest pozbawiony dopływu powietrza, grozi trwałe uszkodzenie. Jeżeli kot przestał oddychać, konieczne jest jak najszybsze rozpoczęcie sztucznego oddychania (w przypadku ustającej akcji serca na przemian z masażem). U ludzi reanimacja jest stosowana m.in. u pacjentów z zawałem serca, które z kolei u kotów zdarzają się rzadko. Istnieją jednak sytuacje, gdy jest ona również niezbędna tj. zadławienie, zatrucie, wstrząs, utrata krwi lub cukrzyca.  
Uwaga: aby stwierdzić stan kota i ewentualną potrzebę reanimacji muszą wystąpić takie objawy jak:
-brak reakcji kota na nasz głos, a gdy uszczypniemy go między palcami nie zmruży oczu
-brak oporu ze strony kota, gdy pociągniemy go za łapę (gdy taki opór poczujemy znaczy, że jest przytomny)
1.Połóżmy kota na boku. Udrożnijmy jego nos i gardło oraz wyciągnijmy język z pyszczka.
2. Zamknijmy pyszczek kota i obejmijmy go rękami. Usta powinny ściśle przylegać do nosa i pyszczka kota. Dmuchając w jego nos, obserwujmy czy klatka piersiowa kota się rozdyma. 


3.Odsuńmy usta od pyszczka i pozwólmy, aby powietrze naturalnie wyszło z jego płuc.
4.Powtórzmy ten zabieg 20-30 razy w ciągu minuty.
5.Sprawdzajmy tętno kota co 10 sekund, aby upewnić się, że serce nadal bije.
6.Jeśli stwierdzimy zatrzymanie pracy serca, połączmy sztuczne oddychanie z masażem serca. 

źródło: wyd.wiedza i życie "Gdy mój kot jest chory" 


5 komentarzy:

 1. Umiejętności pierwszej pomocy zdecydowanie są bardzo ważne i trzeba je nabyć jak najwcześniej.

  OdpowiedzUsuń
 2. Super poradnik! Szkoda, że tak mało ludzi w dzisiejszych czasach chce nauczyć się nieść pomoc.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ludzie nawet nie wiedzą,że rannemu zwierzęciu udziela się pierwszej pomocy identycznie jak poszkodowanemu czlowiekowi. Ten temat powinniśmy naglosnic.

  OdpowiedzUsuń
 4. Co zrobić gry kot ma złamane żebra, a trzeba go reanimować?

  OdpowiedzUsuń
 5. A w przypadku zwichniętego biodra należy od razu udać się do specjalisty, czy kot się wyliże? Czy operacja może pogorszyć stan?

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...