Popularne posty

Szukaj na blogu

wtorek, 16 sierpnia 2011

Wybrane zagadnienia z dziedziny weterynarii: Uppps! Chyba zrobiłam się zbyt kolokwialna :-)


Toksoplazmoza

Co to jest?
Jest to choroba pasożytnicza wywoływana przez pierwotniaka szeroko rozpowszechnionego w przyrodzie w przyrodzie ( którego nazwa rodzajowa brzmi: Toxoplasma gondii). Mogą się nią zarazić zarówno zwierzęta jak i ludzie. Pierwotniak ten bytuje w tkankach. W przypadku ludzi okazuje się szczególnie niebezpieczna dla ciężarnych kobiet (może doprowadzić nawet do poważnego uszkodzenia płodu). Znaczny odsetek z nas (10-20% osób do lat 20 i 60-80% u osób powyżej 50 lat) jest nosicielami bezobjawowo przebiegającej łagodnej toksoplazmozy i nawet o tym nie wie!


Jak można się zarazić?
Koty mogą zachorować na toksoplazmozę poprzez zakażone myszy lub przez spożycie innego surowego mięsa. Zarazki są dalej przenoszone wraz z odchodami zwierzęcia przez ok. 20 dni od momentu zakażenia. Jeśli Twój kot nie jada surowego mięsa i nie wychodzi z domu, a także nie ma dostępu do odchodów innych kotów, zarażenie się tą chorobą jest niemal wykluczone. Podobnie człowiek może się zarazić przez kontakt z chorym zwierzęciem (zaledwie w 10% przypadków) , a także nie zachowując podstawowych zasad higieny (np. podczas sprzątania kociej kuwety) a także spożywając surowe mięso (90% zakażeń).

Objawy:
Zarówno u zwierząt jak i ludzi może przebiegać bezobjawowo. W skrajnych przypadkach u ludzi może wystąpić powiększenie węzłów chłonnych, zapalenie siatkówki i naczyniówki czy też uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego i mięśnia serca. Koty natomiast mogą cierpieć na zaburzenia trawienne. Problem pojawia się, gdy styczność z kotem (a raczej co DOBITNIEpodkreślam z kocimi odchodami lub z kocią śliną i wydzieliną z nosa) mają kobiety w ciąży. Wtedy mamy do czynienia z ryzykiem uszkodzenia płodu. 

Jak zapobiegać i leczyć? 
W przypadku wychodzącego na zewnątrz kota, odrobaczać regularnie (co i tak nie daje zbytniej pewności, że zwierzak się tym paskudztwem nie zarazi). W przypadku kobiety w ciąży mieszkającej z domniemanym nosicielem toksoplazmozy zrobić test na obecność przeciwciał. W przypadku braku odporności zachować szczególną higienę w kontakcie z kotem, a kuwetę (o ile nie może tego robić ktoś inny) oczyszczać w rękawicach ochronnych. Nie jadać surowego mięsa, do tego podejrzanego pochodzenia. To tyle.

Dalsza część powiastki o kocich chorobach (i nie tylko) w przygotowaniu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...