Popularne posty

Szukaj na blogu

piątek, 20 stycznia 2012

Astma u kotów

Kocia astma, czyli zespół schorzeń układu oddechowego, to częsta i niebezpieczna choroba o podłożu alergicznym. Jej objawy są bardzo podobne do tych, które obserwujemy u ludzi. Mogą one ustąpić samoczynnie bądź po podaniu odpowiednich leków. Największa zachorowalność na astmę ma miejsce głównie wśród młodych kotów, znacznie częściej u kotek niż u kocurów. W skrajnych przypadkach choroba ta może przybrać postać zespołu ostrej duszności oddechowej. Jest to zaostrzony stan przewlekłej astmy, stanowiący bezpośrednie zagrożenie dla życia zwierzęcia. Podczas takiego ataku występują bardzo silne duszności i napadowy kaszel, które wzmagają się podczas choćby najmniejszego ruchu. Wówczas należy niezwłocznie przewieźć kota do lekarza weterynarii, unikając przy tym jak tylko się da gwałtownego przenoszenia. 


Objawy 
Koty cierpiące na astmę mają problemy z oddychaniem i niekiedy kaszlą. Kaszel może być tymczasowy lub długotrwały (utrzymujący się nawet kilka miesięcy). Przy napadach astmy charakterystyczny jest świszczący oddech. Wtedy kot kuli się i przyciska wszystkie kończyny do ciała.  Przy ostrych atakach duszności występuje także zasinienie języka, warg i dziąseł, a zwierzę oddycha z otwartym pyszczkiem. Początek choroby zwiastują często nawracające i uporczywe infekcje górnych dróg oddechowych. 
Przy astmie oskrzelowej mamy zazwyczaj do czynienia z odwracalną niedrożnością dróg oddechowych, wynikającą ze skurczu oskrzeli. Często występuje przerost mięśni gładkich oraz zwiększone wydzielanie śluzu. 


Przyczyny 
Nie do końca znane są przyczyny tego schorzenia. Istnieje szeroka gama czynników patologicznych wywołujących astmę. Jako choroba alergiczna może wynikać z innych schorzeń układu oddechowego, a bezpośrednią przyczyną ataków są alergeny wziewne tj.: 
-pyłki roślin 
-kurz
-perfumy 
-dym papierosowy
-roztocza
-lakiery i farby malarskie
-dym
-kadzidła
-pierze i puch
-spraye przeciw owadom
-zimne powietrze
-aerozole i lakiery
-odświeżacze powietrza
-naskórek ludzki i zwierzęcy 


Dlatego też należy szczególnie dbać o to, aby chory kot nie miał styczności z potencjalnymi alergenami. Nigdy nie wiadomo który z czynników wywoła w danym momencie u zwierzęcia niepożądaną reakcję. 
Objawy choroby mogą również powodować alergiczne czynniki pokarmowe tj.: mięso ryb oraz pożywienie bogate w naturalne substancje zwężające oskrzela (zawierające histaminę), a także niektóre bakterie i wirusy oddechowe.  

Leczenie 
Niestety astma jest chorobą praktycznie nieuleczalną i pogarsza się wraz z wiekiem kota. W ramach długotrwałej terapii najczęściej stosuje się glikokortykosteroidy i leki rozszerzające oskrzela.  Leki sterydowe obniżają natężenie objawów klinicznych i chronią oskrzela przed wystąpieniem szkodliwego stanu zapalnego. Podaje je się w zastrzykach (średnio co 3 do 8 tygodni)  bądź doustnie (co 2-3 dni). W przypadku gdy kot źle reaguje na leczenie glikokortykosteroidami lub musi przyjmować relatywnie dużą dawkę leku, korzystniej jest zastosować środki rozszerzające skrzela. Kotom wychodzącym z domu, które nie mogą często i regularnie przyjmować tabletek, podaje się preparaty o przedłużonym działaniu, takie jak np. octan metylprednizolonu.  
Ostatnio także pojawiły się nowe sposoby leczenia kociej astmy za pomocą inhalatorów. Ta metoda ma mniejsze działania uboczne i jak na razie stosowana jest wyłącznie eksperymentalnie. 


@mrruuuuu...

2 komentarze:

  1. Głosujcie na tą piękność:)
    https://konkurs.whiskas.pl/FotoGaleria.aspx?id=1752

    OdpowiedzUsuń
  2. Niestety ja mam astmę i uczulenie na koty, chociaż je uwielbiam! Czy odczulanie jest skuteczne? już wiele razy się nad tym zastanawiałam i potrzebuję opinii!

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...