Popularne posty

Szukaj na blogu

niedziela, 4 września 2011

Znane koty- Dewey, Wielki Kot w małym mieście

Dziś zamieszczam pierwszą notkę z cyklu znane koty. Będzie on poświęcony tym kotom, które dzięki swej niezwykłej osobowości, zdolnościom oraz ciekawej historii zdobyły mniejszą bądź większą popularność w ludzkim świecie. Wiele z nich jak przystało na prawdziwe gwiazdy, na trwale zapisało się w kulturze masowej, w literaturze i sztuce. Inne z kolei z powodzeniem i systematycznie podbijały ludzkie serca, zmieniając na lepsze los swoich opiekunów a nawet całych lokalnych społeczności, udowadniając ty samym, jak wielką rolę może odegrać zwierzę w życiu człowieka.
Na początek przedstawiam Wam Deweya- kota bibliotecznego.


Dewey Czytaj- Więcej Książek (ur. ok. 18.listopada 1987 r., zm. ok. 30. listopada 2006 r.), bo tak brzmi jego pełne imię, jako małe kociątko został znaleziony i cudem odratowany w skrzyni na książki Biblioteki Publicznej w amerykańskim miasteczku Spencer w stanie Iowa. Od tamtej pory stał się ulubieńcem wszystkich pracowników biblioteki oraz ludzi którzy ją odwiedzali.
 Dzięki swemu nieodpartemu urokowi, mądrości, wrażliwości i psotom, szybko zaskarbił sobie miłość i sympatię tamtejszych mieszkańców. Choć to może się wydawać niewiarygodne, z pomocą Deweya mała, niepozorna biblioteka stała się ważnym ośrodkiem Spencer , gdzie ludzie znajdowali otuchę, wsparcie i wiarę w to, że ich życie zmieni się na lepsze. Rudy kot skrupulatnie wypełniał swoje obowiązki "bibliotekarza", m.in. witał gości, niektórym z nich według własnego uznania wskakiwał na kolana i pozwalał się głaskać, a jeśli dany osobnik miał w tym dniu gorszy humor,  poświęcał mu więcej czasu ;-). Żadne zebranie czy konferencja, organizowana w bibliotece nie mogła odbyć się bez udziału Deweya. Był on także wizytówką placówki, przyciągał do niej nowych gości, którzy przyjeżdżali do Spencer często z odległych miast a nawet z innych krajów, po to by na własne oczy  zobaczyć i pogłaskać niezwykłego kota. 
Dewey pomimo problemów zdrowotnych w swojej bibliotece wśród kochających go ludzi,  dożył szczęśliwie 19 lat (wszak nie od dziś wiadomo, że dobrze traktowany kot może dożyć sędziwego wieku ;-) ). Jednak na zawsze pozostanie obecny w ich pamięci. Wspaniała historia kota, który odmienił los dotkniętego kryzysem miasteczka i który podbił cały świat, została opisana przez szefową biblioteki, Vicki Myron, w książce "Dewey- wielki kot w małym mieście" oraz w zbiorze opowiadań "Dziewięć wcieleń kota Deweya". Obie pozycje gorąco polecam! A oto linki do oficjalnych stron internetowych poświęconych Deweyowi: 

http://www.spencerlibrary.com/dewey.shtml

http://www.deweyreadmorebooks.com/

@mrruuuuu...

1 komentarz:

  1. Świetna książka. Opowiada nie tylko o Deweyu ale o mieszkańcach miasta Spencer i jak jego obecność pozytywnie wpływała na tamtejszą społeczność. Ciężko było mi przebrnąć przez wątek o zbliżającym się końcu życia Deweya. Cudowny kot, cudowna historia. Książka warta przeczytania. Mam ochotę przeczytać drugą książkę "Dziewięć wcieleń kota Deweya", muszę tylko ją namierzyć:)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...